Ubezpieczenie w podróży ? czy to się opłaca?

W ciągu naszego życia co chwilę ktoś każe nam płacić coraz to nowe formy ubezpieczenia: ubezpieczenie samochodu, polisę na życie, do tego ubezpieczenie domu i majątku. Czy zatem kupno polisy turystycznej się opłaca?

Otóż okazuje się, że jak najbardziej! Gdy podczas pobytu za granicą spotka Cię jakiś wypadek lub uszczerbek na zdrowiu, należy liczyć się z tym z bardzo wysokimi kosztami leczenia. Dlatego też, by nie popaść w długi, warto zawczasu wykupić polisę. Jak twierdzą specjaliści, minimalna gwarantowana kwota ubezpieczenia powinna wynosić 20 tys. euro, przy wyjazdach dalszych ? nawet 30 tys. Niestety, wtedy też należy liczyć się z tym, że trzeba będzie zapłacić więcej za kupno odpowiedniej polisy.

Stawki ubezpieczenia są zależne od regionu, w który planujesz się wybrać: zachowany jest podział na Europę wraz z basenem Morza Śródziemnego, cały świat oraz USA i Kanadę (na które jest oddzielna stawka).

– Biorąc pod uwagę kwoty i zakres ochrony, ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KLZ) i transportu do Polski są najważniejszymi składnikami pakietu turystycznego – wyjaśnia Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. – Polisa obejmuje specjalistyczną opiekę i transport do kwoty, która jest zapisana w umowie, ale oferta jest bardzo zróżnicowana, dlatego warto sprawdzić, jaki dokładnie zakres ochrony i do jakiej sumy zapewnia nam ubezpieczyciel – dodaje.

Czy każdy turysta potrzebuje ubezpieczenia?

Jak najbardziej. Podczas podróży po krajach UE oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu można wprawdzie leczyć się za darmo w ramach ubezpieczenia europejskiego, jednak niezbędna jest do tego karta EKUZ, którą należy wyrobić wcześniej w najbliższym oddziale NFZ. Warto przy tym pamiętać, że leczenie takie jest finansowane według zasad obowiązujących w danym kraju (może więc okazać się, że jakiś zabieg jest tam płatny), jest przeprowadzane w placówkach państwowych, nie pokrywa kosztów awaryjnego powrotu do kraju ani kosztów ratownictwa (o ile np. w Polsce ratownictwo górskie jest darmowe, to w Słowacji nie mając wykupionego ubezpieczenia należy zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Jeżeli na wycieczce planujesz uprawiać sporty zaliczane do niebezpiecznych (np. narciarstwo, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska), powinieneś dodatkowo wykupić odpowiedni pakiet ubezpieczenia. Podobnie w przypadku, gdy chorujesz na choroby przewlekłe.

Jak kupić ubezpieczenie?

Rozwiązania są dwa: jeśli polisę kupujesz po raz pierwszy, warto pójść do agenta i omówić z nim szczegóły podróży. Powinien wiedzieć dokąd i na jak długo wyjeżdżasz oraz jak będziesz spędzać wolny czas. Informacje te pozwolą mu na dobranie odpowiedniego dla Ciebie pakietu i maksymalne uproszczenie wszelkich formalności. Polisę można również kupić w internecie. Zwykle pakiety oferowane w ten sposób można modyfikować, by jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb. Przed zakupem dobrze jest zrobić symulację, która pokaże wysokość stawki.

Na co zwracać uwagę przy kupnie ubezpieczenia?

Firma ubezpieczeniowa powinna zapewnić całodobową infolinię i konsultanta, do którego zadzwonisz, jeśli będziesz potrzebował nagłej pomocy (numer infolinii i polisy należy mieć zawsze przy sobie). To konsultant zdecyduje co masz robić, znajdzie szpital oraz załatwi niezbędne formalności, a w razie potrzeby sprowadzi Cię do kraju. W przypadku ?zwykłych? wizyt u lekarza po prostu do niego idziesz, prosisz go o rachunek, który następnie rozliczasz po powrocie do kraju. W większości ubezpieczeń podana jest kwota graniczna: jeśli usługa medyczna kosztuje więcej niż określa granica, to wtedy ubezpieczyciel płaci bezpośrednio klinice. Warto również zwrócić uwagę na niewielką kwotę wyszczególnioną w umowie, poniżej której ubezpieczyciel nie odda ci pieniędzy (np. na zakup leków przeciwbólowych).

Mając na uwadze powyższe zalecenia będziesz mieć pewność, że cało wrócisz z każdej podróży ? czego życzy Ci cały zespół bus4us.eu!

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz