Gdzie zaparkować w Paryżu?

Miasto miłości, wielkie centrum mody i stolica kulturalna świata. Rocznie do Paryża przybywa ponad 30 milionów turystów. Wychodząc naprzeciw przewoźnikom, władze zadbały o wygodne i komfortowe poruszanie się autokarem po mieście.

Stworzony system idealnie wpisuje się w lokalizację zabytków i wszystkich innych popularnych wśród turystów miejsc. Składa się z 3 elementów:

  • przystanków,
  • parkingów krótkoterminowych (czas postoju do 3 godzin),
  • parkingów długoterminowych.

Szacuje się, że w szczycie sezonu turystycznego po Paryżu porusza się dziennie około 800-1000 autokarów. Obecnie dostępnych miejsc parkingowych jest 430, w tym prawie 200 na parkingach krótkoterminowych.

Parkingi krótkoterminowe znajdują się w ścisłym centrum Paryża. Wyróżniają one miasto na tle innych europejskich metropolii, w których to centrum zazwyczaj zdominowane jest przez przystanki autobusowe. Oto czynniki, które mają wpływ na tę sytuację:

  • parcele, które można wykorzystać na budowę wielkich podziemnych parkingów,
  • codziennych duży ruch autobusów na terenie Paryża,
  • ograniczenia w ruchu pomiędzy przystankami i parkingami.

Parkingi zlokalizowane są m. in. przy Wieży Eiffla i Pałacu Luwr, w dzielnicy La Défense, w okolicach Placu Pigalle czy placu Concorde i Pól Elizejskich.

Parkingi długoterminowe znajdują się poza centrum Paryża. Największy z nich posiada 80 miejsc i znajduje się w okolicy hali Barcy (obwodnica w południowo-wschodniej części miasta). Kolejny pod względem wielkości, Pershing, zlokalizowany jest po przeciwnej stronie, przy Place du Général K?nig. Pozostałe parkingi długoterminowe są rozmieszczone w różnych częściach Paryża i posiadają maksymalnie 8 miejsc autokarowych.

Pełną listę paryskich parkingów autokarowych znajdziesz pod linkiem www.passautocar.paris.fr. Tam również zakupisz przepustkę uprawniającą do korzystania z parkingu. Wykupując przepustkę, wpisz w odpowiednie pola okres czasu, na jaki potrzebujesz postoju, datę oraz numer rejestracyjny Twojego pojazdu. Otrzymasz 6-cyfrowy kod pin potrzebny do wjazdu i wyjazdu z parkingów. Wydrukuj przepustkę w formacie A4.

Cennik usług parkingowych:

Przechwytywanie

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz