4 niekonwencjonalne miejsca na wakacyjny wyjazd

Zjeździłeś już Polskę wzdłuż i wszerz i nie masz pomysłu na wakacyjną wyprawę? W poniższym tekście przeczytasz o szeregu atrakcji na terenie naszego kraju, o których mogłeś nie słyszeć. Znajdują się one na tyle daleko od najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce, że każdy turysta będzie mógł zobaczyć miejsce nie tylko zupełnie dla niego nieznane, ale też niezadeptane przez hordy turystów. Zapraszamy w podróż po nieodkrytej Polsce.

 

1. Centrum Słowian i Wikingów, Wolin

wolin

Jeden z pokazów rękodzielnictwa na Festiwalu Słowian i Wikingów

Skansen w Wolinie jest idealną propozycją dla turystów zainteresowanych historią ludów żyjących wiele lat temu na naszych ziemiach. Już samo przekroczenie progu zrekonstruowanej osady jest niczym podróż w czasie. W wielu wczesnośredniowiecznych chatach znajdujących się na jej terenie zamieszkują członkowie bractw słowiańskich, którzy raczą odwiedzających pokazami rzemiosła i kunsztu artystycznego dawnych czasów, zgodnie z zachowaniem realiów. Czasem warto też zboczyć z drewnianej kładki znajdującej się wokół głównej części muzeum by zajrzeć do pozostałych chatek, w których przyrządzane są posiłki. Największe zatrzęsienie atrakcji czeka na turystę podczas odbywającego się co roku Festiwalu Słowian i Wikingów. Festiwal ten, o kilkuletniej już tradycji, co roku ściąga na Wolin wielu turystów z Polski i zagranicy. Wtedy właśnie można brać udział w warsztatach rzemieślniczych, swobodnie dotykać replik przedmiotów lub posłuchać grup grających dawną muzykę. Tegoroczny festiwal zacznie się 31 lipca i trwać będzie łącznie 3 dni.


2. Wzgórze Gosań

gosan

Widok ze wzgórza w stronę Bałtyku

To położone nad Bałtykiem wzgórze, najwyższe na całym wybrzeżu (95 m n.pm.) jest jedną z atrakcji turystycznych Międzyzdrojów i niesamowitym punktem widokowym, z którego roztacza się niesamowity widok na morze i klify. Od lewej strony rozciąga się widok na zarysy miasta Międzyzdroje, Świnoujście a przy dobrej pogodzie nawet na niemieckie miasteczko Ahlbeck. Jest to bardzo łatwy do zdobycia szczyt, wystarczy przejść ok. 300 m od podnóża góry po niezbyt stromym szlaku. Punkt widokowy na górze jest dostępny dla turystów przez cały rok za darmo, odpłatny w sezonie letnim jest jedynie parking u podnóża góry.


3. Lawendowe pola na Warmii

lawenda

Widok na pole lawendy

Osoby odwiedzające Warmię i Mazury letnią porą będą miały okazje zobaczyć niepowtarzalne miejsce ? lawendowe pole pod Nowym Kawkowem w okolicy Olsztyna. Plantacja jest wtedy wręcz zalana fioletowym kolorem tych uroczych kwiatów. Turyści pragnący wypoczynku w ciszy i spokoju mogą zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym ?Lawendowe Pole? położonym tuż przy plantacji. W okresie zbiorów oczywiście można zaopatrzyć się w świeżo zebraną lawendę, która ma liczne lecznicze właściwości.


4. Podziemny wodospad w Złotym Stoku

zloty stok

Podświetlony podziemny wodospad

Złoty Stok, urocze miasteczko położone u podnóża Gór Złotych w Sudetach skrywa w sobie ewenement na skalę europejską. W położonej na jego terenie nieczynnej już kopalni złota można zobaczyć największy w Europie podziemny wodospad o wysokości 8 m. Wodospad jest podświetlony, co gwarantuje doskonałą widoczność. Jest on ulokowany w starej sztolni kopalni, więc wielbiciele podziemnych wypraw w ciasnych korytarzach będą zadowoleni z dreszczyku emocji jaki będzie towarzyszył tego typu wyprawie. Po zwiedzeniu kopalni i zobaczeniu wodospadu można wybrać się dodatkowo do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, gdzie można dowiedzieć się, w jaki sposób kopalnia działała na przestrzeni wieków.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz