4 nietypowe pomysły na jesienny weekend

Małymi krokami zbliża się jesień i pora spacerów wśród kolorowych liści. Zobacz 4 propozycje na dalsze i bliższe jesienne wypady weekendowe.


1. Słowacki Raj

Początek jesieni sprzyja górskim wędrówkom. Zamiast upałów, w górach będą na Ciebie czekać kolorowe krajobrazy i grzyby ukryte gdzieś w mchu. Część słowackiej strony Beskidów, Słowacki Raj, to skalny stół wznoszący się 300 m nad okoliczną równiną. Znajdziesz tu wiele malowniczych szlaków o różnym stopniu trudności. Część wąwozów i wodospadów pokonasz tylko z pomocą drabin i specjalnych pomostów.

Slovensky_raj_02

 

2. Jędrzejów
Jędrzejów to malownicze, małe miasteczko w woj. świętokrzyskim. Mimo, że małe to bardzo dobrze skomunikowane. Leży na przecięciu 3 dużych szlaków komunikacyjnych: Warszawa-Kraków, Tarnobrzeg-Katowice oraz Kielce-Katowice. Na Rynku znajduje się słynne Muzeum im. Przypkowskich (zwyczajowo znane również pod nazwą Muzeum Zegarów), gdzie zobaczysz m. in. zegary słoneczne, klepsydry i wiekowe przyrządy astronomiczne pochodzące z całej Europy. Budynek muzeum otoczony jest przez przepiękny ogród. W miasteczku znajdują się również 2 zabytkowe kościoły, których początki datowane są na XII wiek. To Archiopactwo Cystersów oraz Kościół św. Trójcy. Na koniec polecamy Ci przejażdżkę kolejką wąskotorową do Pińczowa.

Przypkowscy_Clock_Museum_-_clocks_02[1]

 

3. Szczeliniec Wielki
To skalne miasto po polskiej stronie Gór Stołowych. Prowadzi do niego 665 schodów, które zbudowane zostały w 1814 roku przez Franza Pabla, ówczesnego sołtysa pobliskiej wsi Karłów. W otoczeniu Szczelińca znajdują się też szlaki Szczelińca Małego, który objęty jest ścisłą ochroną i zamknięty dla ruchu turystycznego. Na Szczelińcu Wielkim znajduje się schronisko „Szwajcarka”. Warto zwrócić uwagę na liczne formy skalne przypominające ludzi bądź zwierzęta. Uwaga: w okresie turystycznym wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie Szczelińca jest płatny.

152234_gory_stolowe_szczeliniec_wielki_skaly

 

4. Kaktusowa kraina w Rumii
Mimo, że może się to wydawać nieprawdopodobne, to nad Bałtykiem aż roi się od… kaktusów. W kaktusiarni w Rumii rośnie ponad 6000 gatunków tych roślin, co łącznie wynosi około 2 milionów okazów. Zajmują one powierzchnię 1000 m2 w 7 szklarniach. Oprócz kaktusów w określonych dniach możesz tu podziwiać ozdobne ptactwo, w tym kurki, arukany lub zielononóżki.

Agave_attenuata_flowering[1]

 

Jak widać, wspólne wypady weekendowe mogą być świetnym sposobem na jesienną chandrę. Oczywiście z bus4us.eu 🙂

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz