Autobusem wzdłuż Bugu

Bug w pigułce

Bug ma 772 km, wypływa z Wyżyny Podolskiej na Ukrainie. Płynie przez Ukrainę, Polskę i Białoruś, a na prawie połowie długości jest rzeką graniczną. Wpada do Narwi (kiedyś uważano, że to Narew wpada do niego), a następnie do Zalewu Zegrzyńskiego. Jest rzeką malowniczą, ale też niebezpieczną, słynącą z wirów i nagłych, zdradliwych głębin.

Początek podróży

Bug, od wielu lat (o ile nie stuleci) kojarzący się wielu Polakom z naturalną granicą kraju na wschodzie, jest rzeką o historycznym rodowodzie. Był on kiedyś jedną z ważniejszych dróg transportowych dla Korony i Litwy, którą transportowano na barkach tony drewna i zboża. Wzdłuż Bugu ciągnie się szereg wielu ciekawych miejscowości, które mogą być świetną bazą wypadową na grupowe wycieczki autobusowe. Oczywiście nie musisz ciągle oglądać okolicy zza szyb autobusu ? brzegi Bugu są idealnym miejscem na piesze lub rowerowe wycieczki 🙂

Na początku dzisiejszej trasy znajduje się wieś Gołębie, poniżej Hrubieszowa. To właśnie tam Bug zaczyna być rzeką graniczną, ponieważ jego pierwsze 140 km płynie przez Ukrainę. Gołębie to miejsce idealne dla osób poszukujących spokoju i relaksu. Bug przepływa tu pomiędzy stromymi brzegami, pokrytymi bujną, zieloną roślinnością. Liczne meandry i zakola rzeki tworzą złudzenie zawracania rzeki, która jednak po kilku kilometrach z powrotem odzyskuje swój pierwotny kierunek.

 

Plener fotograficzny siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram w Kosmowie pow. Hrubieszów 29.04-2.05 2011 r.

Zakole Bugu

Podróżując z biegiem rzeki, napotkasz Kryłów. Pierwotnie był grodziskiem na wyspie, prawdopodobnie jednym z Grodów Czerwieńskich, zrównanych z ziemią podczas najazdów tatarskich.

Niestety, z samego Kryłowa nie zostało wiele ? miejscowość z zamczyskiem w centrum straciła na znaczeniu wraz z upadkiem siły gospodarczej żeglugi na Bugu w XIX w. Upadku dopełniła II Wojna Światowa, Holocaust i walki nacjonalistów. Dzisiaj z dawnej świetności Kryłowa pozostał układ ulic, zarys rynku i trzy cmentarze: rzymskokatolicki, unicki i żydowski. Wyspę na Bugu, którą w granice Polski włączono dopiero pod koniec lat 80-tych, dzisiaj z lądem łączy most i grobla. Na wysokiej skarpie górują fragmenty murów i wałów obronnych zamku, z których rozciąga się piękny widok na zakola rzeki.

 

Co jeszcze możesz zobaczyć?

Podróżując wzdłuż Bugu, dotrzesz do Kosmowa, od którego warto odbić kilka kilometrów w głąb lądu, do Masłomęczy. Niepodal tej miejscowości archeolodzy odkryli pozostałości po największej w okolicy osadzie i cmentarzyskach Gotów. Tam też znajduje się wioska Gotów, czyli skansen złożony z kilku chat z odtworzonym wyposażeniem. Niestety, największa z nich spłonęła latem po uderzeniu pioruna.

Hrubieszów, następne miejsce warte do odwiedzenia w okolicy Bugu, to najbardziej wysunięte na wschód miasto w Polsce. Spacerując po nim, można niekiedy mieć wrażenie, że czas się tam zatrzymał ? jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie w centrum miasteczka można zobaczyć położone niedaleko od siebie barokowy kościół, kopulasty sobór, synagogę i cerkiew unicką. W Hrubieszowie szczególnie warto wstąpić do sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej i bajecznie pięknej cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Zbudowana w stylu bizantyjskim z trzynastoma cebulastymi kopułami jest jedyną taką cerkwią w Polsce.

 

grodek

Widok na Gródek

Po zwiedzeniu Hrubieszowa i okolic zawróć nad Bug; kierując się w górę rzeki po pewnym czasie ujrzysz Gródek, w którego sąsiedztwie znajdują się pozostałości wielkiego grodziska. Historia tego miejsca sięga aż do VIII w. i jest to najprawdopodobniej legendarny gród Wołyń, od którego nazwę wzięła cała kraina. Gród został zdobyty po ciężkiej bitwie przez Bolesława Chrobrego, a jego ogrom (pomimo, że zostały z niego tylko fragmenty murów) do dziś robi wrażenie.

 

Z naturą za pan brat

Kolejne kilometry z Bugiem, to kolejne meandry, wysokie skarpy, parki wokół nieistniejących dworów, łąki, starorzecza, malownicze wsie i inne ciekawe, nieco zapomniane dziś miejsca. Warto wybrać się do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajdują się liczne torfowiska i żyją żółwie błotne. Okolica poprzecinana meandrującymi zakolami jest tak malownicza, że aż doczekała się nowej, lokalnej nazwy ? miejscowi nazywają ją Szwajcarią Podlaską. To stąd bieg zaczyna Podlaski Przełom Bugu wiodący aż do Drohiczyna. Niegdyś była to stolica księstwa, dziś jest to urocze miasteczko z owianą legendą Górą Zamkową w okolicy.

W okolicach Bugu znajdziesz wiele ciekawych architektonicznie miejscowości. Dorohusk z barokowym pałacem i Uhrusk – dziś wieś jakich wiele, która niegdyś miała być stolicą księstwa halicko-włodzimierskiego, a także uroczo prowincjonalna, pełna zabytkowych budowli, kamieniczek, drewnianych domów, balkonów, mansard i kwitnących w ogródkach malw Włodowa (warto ją odwiedzić zwłaszcza w czasie Festiwalu Trzech Kultur) i Jabłeczna z męskim klasztorem prawosławnym i Kodeń z obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej, nazywanej Królową Podlasia. W Lebiedziewie można zobaczyć mizar, czyli cmentarz po osadzonych tu przez Jana III Sobieskiego Tatarach, a w Neplach – kamienną babę, czyli toporny kamienny krzyż, w który swoją córkę zamieniła przeklinając ją matka.

 

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz