Bajkowy pałac w Mosznej

Jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce (o ile nie najpiękniejszym) jest zamek w Mosznej. Ma 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek, a jego powierzchnia to aż 7 tys. m2.

 

Moszna znajduje się w woj. opolskim, 35 km od Opola, na szlaku komunikacyjnym między Prudnikiem a Krapkowicami.

Zamek pochodzi z II połowy XVII wieku. Środkowa część zamku zastąpiła wcześniejszy pałac z okresu baroku, który spłonął i został odbudowany w swoim pierwotnym kształcie. Wschodnia część budynku, w stylu neogotyckim, powstała do roku 1900. W roku wybuchu I wojny światowej ukończono skrzydło zachodnie, które z kolei reprezentuje styl neorenesansowy.

 

Skrzydło zachodnie

Zachodnie skrzydło w stylu neorenesansowym

 

Obydwie wojny światowe oszczędziły zamek od zniszczeń. Kłopoty zaczęły się w 1945 roku, kiedy w pałacu zamieszkały oddziały armii sowieckiej. W tym czasie budowlę ograbiono i zdewastowano jej wyposażenie. Od lat 70-tych do 2013 roku zamek stanowił siedzibę szpitala.

Obecnie pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W jego murach znajduje się również hotel. Na terenie obiektu odbywa się bardzo wiele imprez kulturalnych, jak koncerty, wystawy dzieł sztuki, plenery malarskie.

Warto wybrać się na długi spacer wokoło zamku. Jest tu piękny ponad 200 hektarowy park, z licznymi okazami przyrody, jak np. 300-letnie dęby. Koło pałacu znajduje się również cmentarz, na którym pochowani są właściciele zamku. W zamku panowała zbyt duża wilgoć, co uniemożliwiło pochówek w krypcie pod kaplicą.

 

Skrzydło środkowe w stylu neobarokowym

Środkowe skrzydło w stylu neobarokowym

 
Gdzie zostawić autobus?

Parkingów dla autokarów jest kilka, znajdują się między innymi w okolicach kościoła w Mosznej oraz na dużych prywatnych placach. Parking przyzamkowy przeznaczony jest tylko dla gości hotelowych poruszających się samochodami osobowymi.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz