Co zobaczyć na Podkarpaciu? 4 ciekawe propozycje na jesienną wyprawę

Podkarpacie to kraina geograficzna położona na południowym wschodzie Polski, przy granicy z Ukrainą i Słowacją. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie nieskażona ludzką obecnością natura tak dobrze współgra z historycznymi budowlami i pozostałościami po licznych wojnach, które niegdyś toczyły się na tych terenach. Ponieważ tegoroczna jesienna pogoda sprzyja wyjazdom na łono natury, poniżej przedstawiamy listę atrakcji, jakie czekają na Ciebie na Podkarpaciu.

7997162723_1dc898fce1_o

Panorama Bieszczad

Większości turystów Podkarpacie kojarzy z jednym: z Bieszczadami. Fascynują one spokojem, harmonią i ciszą, przerywaną niekiedy śpiewem ptaków lub biciem cerkiewnych dzwonów. Malownicze Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowskie, utworzone na rzece San zachwycają przejrzystością swoich wód i uroczą okolicą. Prastary Bieszczadzki Park Narodowy jest miejscem, gdzie od stuleci żyją w spokoju wilki, żbiki, rysie i niedźwiedzie. Nad Parkiem Narodowym góruje Tarnica (1346 m n.p.m.). Każdy kto dotrze na ten szczyt będzie mógł w pełnej okazałości zobaczyć dolinę rzeki Wołosaty i Przełęcz Goprowską.

 

3635532254_82d74be31f_o

Pałac w Krasiczynie

Renesansowy Krasiczyn, w centrum którego dumnie prezentuje się zamek wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku, zachwyca każdego miłośnika historycznej architektury. Krasiczyński zamek, po Wawelu i twierdzy w Baranowie Sandomierskim, stanowi najcenniejszy zabytek architektury obronno-prezydenckiej okresu renesansu w Polsce. Zamek otoczony jest zacisznym parkiem z rozległym stawem, po którym pływają łabędzie i kaczki.

 

22432881220_3274b9cfe0_o

Centrum Sanoka

Sanok jest miastem słynącym z historycznego centrum oraz z faktu, że urodził się i przez wiele lat mieszkał w nim Zdzisław Beksiński, jeden ze słynniejszych współczesnych polskich malarzy. Wielbiciele malarstwa powinni odwiedzić ekspozycję jego dzieł znajdującą się w sanockim Zamku Królewskim. Na aktywnego turystę czekają liczne szlaki turystyczne oraz  średniowieczny zamek – jeden z największych w Europie.

 

Zyndranowa_-_Skansen_28

Pomnik po działaniach wojennych w Zyndranowej

Wizyta w Skansenie Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej to znakomity sposób na poznanie rdzennej kultury ludności od wieków zamieszkującej Podkarpacie. Skansen powstał w 1968 r. z inicjatywy rdzennego mieszkańca wsi, Teodora Gocza. Na miejscu można zobaczyć stroje, przedmioty codziennego użytku i inne wytwory kultury Łemków. Oddzielne pomieszczenie przeznaczone zostało wyłącznie na przedmioty sakralne: szaty liturgiczne, fragmenty żeliwnych krzyży, kopie ikon. Wielbiciele militariów mogą obejrzeć zgromadzone pamiątki wojenne po działaniach wojennych na Przełęczy Dukielskiej: mundury, hełmy, broń i odłamki oraz pomnik poległych w walkach żołnierzy.

Powyższe propozycje to jedynie wierzchołek góry lodowej atrakcji Podkarpacia. Zachęcamy każdego do odwiedzenia tego niezwykłego rejonu Polski i odkrywania go na własną rękę. W końcu cóż jest bardziej fascynującego od odkrywania nieznanego?

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz