Drezno – miasto tradycji i nowoczesności

Drezno to miasto położone w południowo-wschodnich Niemczech, blisko granicy z Czechami i Polską. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Zapraszamy Cię na weekendową wyprawę do tego urokliwego, a jednak nieczęsto wybieranego przez turystów miejsca.

Mimo, że Drezno jest miastem, które zostało mocno zniszczone przez naloty alianckie w czasie II wojny światowej, dziś już prezentuje się niezwykle okazale. Duża część zabytków została odbudowana i mało kto jest teraz w stanie zauważyć ślady wojennych zniszczeń.

Jeśli lubisz podziwiać zabytkowe budowle to gwarantujemy, że oniemiejesz z zachwytu na widok śródmieścia, gdzie można zobaczyć siedziby książąt-elektorów i królów saskich. Nie bez powodu Drezno nazywane jest ?Florencją nad Łabą?.

W centrum miasta warto zwrócić uwagę na Frauenkirche ? przepiękny barokowy kościół, będący perełką protestanckiej architektury sakralnej. Budowla ta została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej i dopiero w 1985 roku podjęta została decyzja o jej odrestaurowaniu. W 2005 odbudowa kościoła została zakończona i obecnie Frauenkirche jest ponownie otwarty dla turystów i wiernych.

 

10427012013_1a4375f837_b

Kino Kristallpalast Dresden

 

Miłośnicy architektury nowoczesnej powinni zobaczyć bryłę kina UFA Kristallpalast Dresden. Ta dekonstruktywistyczna budowla silnie odcina się od typowej okolicznej socrealistycznej zabudowy charakterystycznej dla NRD w drugiej połowie XX wieku.

Ale Drezno to nie same zabytki ? znajdziesz tu również wiele miejsc, w których można się rozerwać. Dzielnica Neustadt jest siedzibą artystów i wielu nietuzinkowych osobowości, które można często spotkać w tej okolicy. Znajduje się tam również ponad 150 knajpek, galerii, klubów muzycznych, pracowni artystycznych oraz zwariowanych sklepików. Ta samozwańcza artystyczna republika ma również swój festiwal ? Bunte Republik Neustadt (Kolorowa Republika Neustadt) ? który jest jednym z najpopularniejszych ulicznych festynów w Niemczech, odbywającym się co roku w czerwcu.

 

DOM ZYWIOLOW

Widok na elewację Pałacu Żywiołów

 

W Neustadt można zobaczyć nietypową budowlę zaprojektowaną przez miejscowych artystów ? Hof der Elemente (?Pałac Żywiołów?). Budynek ten, zwany również ?Grającym domem? jest kamienicą o elewacji w błękitnym kolorze, na której znajduje się wiele fantazyjnie zaprojektowanych rynien. Woda ściekająca z rynien w kształcie instrumentów muzycznych podczas deszczu wygrywa niesamowitą melodię ? jest to jedno z niewielu miejsc, które swą popularność zawdzięczają niepogodzie. Największe ulewy sprawiają, że pod ?Grający dom? przybywa rzesza widzów spragnionych doświadczenia nietypowego zjawiska akustycznego.

Będąc w Neustadt warto też wybrać się na zakupy do słynnej hali targowej Neustädter Markthalle. Ta zalana światłem budowla o charakterystycznej architekturze bez wątpienia zasługuje na uwagę każdego turysty. Balustrady z kutego żelaza, nastrojowe latarenki i zdobione żelazne schody zapewniły temu miejscu miano jednej z najpiękniejszych hal targowych w Niemczech.

Noclegi. Hotele oferują pełną rozpiętość cenową. Najlepsze okazje można znaleźć na portalach oferujących rezerwację miejsc hotelowych, gdzie z reguły da się otrzymać przyzwoite zniżki rezerwując miejsce odpowiednio wcześnie. W całym mieście da się również tanio zjeść. Szczególnie polecamy Ci wyżej wymienioną dzielnicę Neustadt, gdzie ilość małych i tanich knajpek może przyprawić o zawrót głowy 🙂 Warto trzymać się uniwersalnej zasady zwiedzania: trzeba być czujnym i wypatrywać małych, często ukrytych w bocznych uliczkach lokalików ? to właśnie w takich przytulnych miejscach można zjeść tanio i jednocześnie liczyć na miłą obsługę.

Dojazd. Korzystne położenie Drezna pozwala turystom z południowej Polski na szybki, nawet kilkugodzinny dojazd autobusem do tego malowniczego miasta. Układ autostrad pozwala dojechać w kilka godzin turystom chociażby z Poznania, bądź ze środkowej Polski.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz