Lubelszczyzna rodzinnie – Chełm


Jesienna aura sprzyja wspólnym spacerom. Każdy rodzic przyzna, że parki pełne kolorowych liści, kasztanów i żołędzi to prawdziwy raj dla najmłodszych. Jeśli masz ochotę porwać pociechy na nieco dłuższą rodzinną wyprawę, sprawdź naszą dzisiejszą propozycję.


Dziś zabierzemy Cię w podróż do wschodniej części Polski. Chełm, położony w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą, jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Pod podłogami i chodnikami znajduje się istny ser szwajcarski. Wszystko to z powodu głębokich warstw kredy, pozostałości po odległych czasach, gdy w miejscu Chełma znajdowało się dno oceaniczne. Najwyższe budynki w mieście mają co najwyżej 5 kondygnacji. Wyższe stanowiłyby poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców ze względu na kredowe podłoże.

Na początek warto wybrać się na Grodzisko, pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza. Pod ziemią zachowały się pozostałości dwóch cerkwi, kamiennej wieży oraz palatium książęcego. Najwyższym szczytem i jednocześnie doskonałym punktem widokowym jest Góra Chełmska (inaczej Zamkowa). Na szczycie, zwanym Wysoką Górką, znajduje się drewniany krzyż oraz pozostałości X-wiecznego grodu. W centralnym miejscu wzniesienia pięknie prezentuje się olbrzymi zespół pokatedralny otoczony przez kamienny mur.

Chelm_gorkaaKrzyż na Wysokiej Górce

 

Prawdziwą gratką dla najmłodszych będzie wizyta w Chełmskich Podziemiach Kredowych. To specjalna 2-kilometrowa trasa turystyczna, którą pokonasz w ok. 50 minut. Temperatura w podziemiu wynosi tylko +9°C. Przewodnik oprowadzi Twoją rodzinę po wszystkich zaułkach i korytarzach, pokaże wiele ekspozycji górniczych i architektonicznych. Uwaga na ducha Bielucha, który straszy w podziemiu oraz grasujące plastikowe nietoperze. Godziny zwiedzania dla kilku osób to 11:00, 13:00, 16:00, jeśli jednak wybierzecie się większą grupą to należy wcześniej zgłosić telefonicznie chęć przyjazdu.

chełm podziemiaaDawniej mieszkańcy wydobywali w podziemiu kredę piszącą, a w czasach wojen szukali w nim schronienia

 

Chełm otoczony jest przez parki, lasy i opleciony rzeką Uherką. W pobliskim Chełmskim Parku Krajobrazowym natrafisz na 40 gatunków chronionych roślin oraz wiele rzadkich gatunków zwierząt, w tym 22 wpisane na listę gatunków zagrożonych (np. żółw błotny, derkacz, kulik wielki). Polska złota jesień znajduje tutaj swoje idealne odbicie. Wzdłuż rzeki biegnie malowniczy spacerowo-rowerowy bulwar. To najdłuższa ścieżka rowerowa w naszym kraju, ma 3,5 km długości.

chełm lasJesienna odsłona Chełmskiego Parku Krajobrazowego

 

Każdy turysta znajdzie w Chełmie trasę dla siebie. W lesie ?Borek? znajduje się ścieżka zdrowia, a w ?Kumowej Dolinie? sprawnościowa trasa rowerowa. Przez Chełm przebiegają dwie rekreacyjne ścieżki spacerowe:

  •  szlakiem chełmskich zabytków architektonicznych o długości 2 km,
  •  szlakiem chełmskich pomników przyrody o długości 6 km.

Poza pięknem przyrody i architektury, Chełm ma do zaoferowania dzieciom mnóstwo innych atrakcji, między innymi aquapark, liczne sale zabaw, stadniny i ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe.

Przy okazji przypominamy, jak zadbać o bezpieczeństwo Twojej pociechy w trakcie jesiennego wyjazdu. Pamiętaj o zabraniu ciepłych ubranek i kaloszy na wypadek nagłej zmiany pogody. Do autobusu przydadzą się ulubione zabawki malucha albo planszówki w wersji turystycznej. Napoje w plastikowych butelkach warto zamienić na termos albo kubek termiczny. I rzecz ostatnia, choć być może najważniejsza: cała walizka dobrego humoru 🙂

Gdzie zostawić autokar? Na terenie miasta znajdują się trzy spore parkingi: przy Parku Miejskim, przy Rondzie im. Jana Pawła II oraz chełmskim PKS-ie. Ten ostatni jest strzeżony.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz