Na szlaku kultury sakralnej

Jeżeli interesują Cię zabytki kultury sakralnej, zapraszamy w Tatry! A konkretnie na wyprawę otwartym w zeszłym roku turystycznym szlakiem kultury sakralnej. Na odwiedzających czekają zabytkowe świątynie Podtatrza w gminie Poronin i słowackim samorządzie Szczyrba.

– W ramach projektu „Na szlaku kultury sakralnej” nawiązaliśmy współpracę z samorządem Szczyrba ze strony słowackiej, który leży dokładnie z drugiej strony Tatr. Przez rok pracowaliśmy nad utworzeniem nowego szlaku – mówił wójt gminy Poronin Bronisław Stoch. Przez utworzenie tego szlaku, chcemy ukazać bogactwo architektury sakralnej na Podtatrzu. Ta architektura to część góralskiej tradycji po jednej i drugiej stronie Tatr, a zarazem część kultury duchowej każdego z nas – dodał.

Szlak jest doskonale przystosowany dla osób, które niekoniecznie mają ochotę na górskie wycieczki. Całą długość szlaku można przemierzyć samochodem lub, w większej grupie, autokarem.

Katarzyna Bafta, koordynatorka projektu, wyjaśnia, że powstała ścieżka turystyczno-edukacyjna obejmująca architekturę sakralną gminy Poronin oraz sąsiadującej z nią słowackiej gminy Szczyrba. Przy wszystkich obiektach znajdujących się na szlaku znajdują się drewniane tabliczki informacyjne z rzeźbieniami. Jeżeli mamy zamiar przejść trasę pieszo, najłatwiej wtedy zostawić autobus lub autokar w Poroninie, by dalej wyruszyć górskim szlakiem.

 

Nowe_Bystre_kosciol_02

Kościół w Nowech Bystrech

Po stronie polskiej szlak obejmuje sześć zabytkowych świątyń: sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem, Dom Zakonny św. Józefa Oblubieńca w Małem Cichem, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Murzasichlu, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie oraz kościół pw. św. Anny w Zębie.

Po stronie słowackiej z kolei zobaczyć można ewangelicki kościół z 1784 r., XIX wieczny kościół pw. św. Andrzeja, kościół pw. św. Augustyna, oraz kościół św. Krzyża, w którym znajduje się bezcenny XV wieczny obraz. W ramach wytchnienia można wybrać się do znajdującego się nieopodal Jeziora Szczyrbskiego, do którego regularnie kursuje zębata kolejka.

 

szczyrbskie-jezioro

Jezioro Szczyrbskie

W ramach projektu wydawane są również filmy, publikacje, mapy i albumy. Wszystkie te materiały dostępne są w języku polskim, słowackim i angielskim. Album z niezbędnymi informacjami można pozyskać bezpłatnie w Gminnym Centrum Informacji i Promocji w Poroninie. Na urządzenia mobilne natomiast powstała aplikacja Poronin4Mobile, dzięki której można łatwo dotrzeć do miejsc na szlaku architektury sakralnej, a także dowiedzieć się m.in. o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w gminie.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Koszt projektu to prawie 38 tys. euro, z czego z funduszy europejskich pozyskano ponad 32 tys. euro. Reszta kwoty pochodzi z budżetu państwa i wkładu własnego gminy Poronin.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz