Rugia – niezapomniana wyspa w niemieckim stylu

Wyjazd na morską wyspę autobusem? W przypadku Rugii jest to jak najbardziej możliwe. Ta położona na Morzu Bałtyckim niemiecka wyspa niegdyś była miejscem wypoczynku elit, dziś jest miejscem dostępnym dla każdego turysty żądnego wypoczynku. Dużym atutem Rugii są przede wszystkim jej walory przyrodnicze: gęste lasy, białe klify, długie piaszczyste plaże i ciekawa linia brzegowa o łącznej długości 574 km.

Niezwykłość wyspy docenili już w średniowieczu Słowianie, którzy założyli na niej ok. 20 grodów oraz stworzyli pogański ośrodek kultu religijnego ? Arkonę. Słowiańskie osady przetrwały do roku 1168, kiedy to zostały zniszczone przez króla duńskiego.

 

Putbus

oranzeriaBudynek oranżerii w Schlosspark

 

Miejscowość Putbus, położona na północnej części wyspy nie może się poszczycić tak długą historią. To urokliwe miasteczko zostało założone dopiero w XIX wieku. Jego centralną część stanowi owalny plac, Circus, otoczony klasycystyczną zabudową. Nieopodal rynku zobaczyć można budynek jedynego na wyspie teatru z 1819 r. Znajdujący się po drugiej stronie alei Schlosspark można polecić miłośnikom spacerów ? w tym 75-hektarowym parku krajobrazowym zobaczyć można wiele egzotycznych drzew, zabytkowych budowli oraz imponujący Łabędzi Staw.

 

Binz

 

Kurhaus_in_BinzDom Zdrojowy w Binzu

 

Binz to najbardziej popularna miejscowość wypoczynkowa na wschodnim wybrzeżu Rugii. Jej tradycje, podobnie jak w przypadku Putbus, sięgają XIX wieku, i z tych właśnie czasów pochodzą zabytkowe, barokowe wille z charakterystycznymi balkonami i zwieńczeniami z rzeźbionego drewna. Dziś wiele z nich pełni rolę hoteli i pensjonatów. Najbardziej reprezentacyjnym z nich jest Kurhaus (Dom Zdrojowy) stojący na nabrzeżu. Naprzeciw niego daleko w morze wychodzi molo, a wzdłuż brzegu ciągnie się malownicza, piaszczysta plaża.

Oprócz niego w Binz można odwiedzić Muzeum Historyczne Binz lub Zamek Myśliwski Granitz z 1723 r. zbudowany na wzniesieniu Tempelberg (106 m n.p.m.). Budowla ta charakteryzuje się wysoką na 38 m centralną wieżą i czterema podobnymi wieżyczkami na rogach.

 

Nationalpark Jasmund

 

klifyBiałe klify u brzegów Rugii

 

Północno-wschodnia część Rugii to miejsce najbardziej szanowane przez wielbicieli przyrody i ciszy. To na tym obszarze właśnie znajduje się Nationalpark Jasmund porośnięty lasami sięgającymi aż do śnieżnobiałych klifów dramatycznie opadających do morza. Park oddzielony jest od pozostałej części wyspy zalewem Grosser Jasmunder Bodden i jeziorem Kleiner Jasmunder Bodden. Część półwyspu słynącą z największej ilości białych klifów to Stubbenkammer ? miejsce, które w szczególny sposób inspirowało Caspara Davida Friedricha, niemieckiego mistrza malarstwa romantycznego. Główną atrakcją jest znajdująca się tam samotna kredowa skała zwana Königsstuhl (Tron). Wyrasta na wysokość 117 m, a legenda głosi, że kto się na nią wdrapie od dołu, zostanie królem Rugii. Na szczęście nie trzeba być alpinistą ? równie dobrze można wejść na nią kładką od strony parkingu.

 

UWAGA!

Warto pamiętać o tym, że w sezonie ceny na Rugii mogą być znacznie wyższe niż w pozostałej części roku. Podobnie jest z miejscami do parkowania ? tłumy turystów potrafią błyskawicznie zapełnić wszystkie miejsca, co nieraz potrafi zepsuć humor całej grupie wycieczkowej. Dlatego polecamy wybrać się na Rugię na wiosnę lub jesień ? wtedy powinno być to najbardziej opłacalne.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz