Zamek Czocha. Zamek tysiąca duchów

Zamek Czocha położony jest w miejscowości Sucha, w województwie dolnośląskim, nad pięknym Zalewem Leśniańskim. Jego mroczne tajemnice sprawiają, że jest miejscem bardzo popularnym na mapie polskich zamków.

Zbudowany został w latach 1241-1247, na rozkaz czeskiego króla Wacława II. Funkcjonował początkowo jako warownia graniczna. Jego pierwszym właścicielem był biskup miśnieński von Weisenow, a następnie córka Wacława II, Agnieszka i książę piastowski Henryk Jaworski.

Kolejne lata przyniosły zamkowi kolejnych wielu właścicieli. Wielokrotnie przebudowywany, zmieniany, modernizowany… utracił swój pierwotny charakter. Dopełnieniem zmian był ogromny pożar, który strawił część budowli.

Zamek_Czocha_widok_z_jeziora

Widok Zamku od strony Zalewu Leśniańskiego

Od wieków mówi się, że zamek jest nawiedzony przez duchy. Najbardziej znanym (i jednocześnie najstarszym) jest Biała Dama. W XV wieku zamek zamieszkiwało pokłócone rodzeństwo. Siostra Gertruda nasłała husytów na swojego brata, za co została publicznie ścięta na zamkowym dziedzińcu. Jej dusza, przeklęta przez brata, nie może do dziś zaznać spokoju.

Trzeba przyznać, że kobiety mieszkające w zamku nie miały wiele szczęścia… Dowodem na to jest słynna Studnia Niewiernych Żon, w której życie zakończyło wiele małżonek. Najwcześniejsza legenda dotyczy małżeństwa Gertrudy i Krzysztofa von Nostitz. Krzysztof poślubił żonę dla majątku, a tymczasem po ślubie wyszło na jaw, że kobieta jest biedna. Rozgoryczony mąż często opuszczał zamek. Samotna Gertruda zdradzała męża, czego widocznym skutkiem była ciąża. Zdradzony szlachcic wrzucił ją do studni. Do dziś słychać przeraźliwe jęki dochodzące z jej dna…

Inną ofiarą studni była Urlike, której mąż z racji pełnienia funkcji posła, często przebywał poza zamkiem. Romans żony zakończony narodzinami dziecka, nie uszedł Urlike na sucho. Została utopiona w studni, a latorośl zamurowana w ścianie pod kominkiem. Dziś można zobaczyć ducha Urlike rozpaczliwie poszukującego płaczącego syna.

Nie zdziw się, jeśli usłyszysz jęki albo zobaczysz czarne postacie na moście prowadzącym do zamku. To efekt tragedii, do jakiej doszło w XVIII wieku. Most zapadł się pod konduktem żałobnym.

Zamek Czocha Most

Widok od strony nawiedzonego mostu…

W czasach przedwojennych zamek został kupiony przez Niemca Ernsta Gütschowa, trudniącego się produkcją cygar. Marzył, by zamek znów stał się architektonicznym arcydziełem. Na jego prośbę zamek został przebudowany zgodnie ze wzorem z ryciny pochodzącej z 1703 roku. Gütschow mieszkał w zamku do 1945 roku. Uciekł z większością zamkowych dóbr. Z żoną Gütschowa, Anną, związana jest pewna smutna legenda. Anna poślubiła męża dla pieniędzy i czuła się bardzo nieszczęśliwa. Pewnej nocy w sypialni nie była w stanie ukryć negatywnych emocji, jakie towarzyszyły jej, gdy obok leżał mąż. Nie wiedziała jednak, że w łóżku ukryta jest zapadnia… Jej ciało spoczywa gdzieś w zamkowych lochach, a smutny duch pojawia się w zakątkach sypialni.

II wojna światowa przyniosła zamkowi dodatkowych mieszkańców; stał się on siedzibą szkoły szyfrantów niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu.

O ile obie wojny były dla zamku dosyć łaskawe, tak tarapaty zaczęły się trochę później. Został wielokrotnie okradziony przez Rosjan oraz lokalnych rzezimieszków. Najgłośniejsza była jednak kradzież dokonana przez burmistrza pobliskiej wsi Leśnej oraz jego żonę w 1946 roku. Odkryli oni zamkowy schowek pełen skarbów i doszczętnie go złupili. Kolejnej dewastacji dopuścili się greccy uchodźcy, którzy przez pewien czas zamieszkiwali zamek.

Od lat 50 tych do 90 tych próżno było szukać zamku na mapach, ponieważ pełnił on funkcję domu wczasowego dla wojska.

Zamek_czocha

Zamek współcześnie

Obecnie zamek dostępny jest dla wszystkich i znajduje się w nim hotel. Jeśli odwaga Ci pozwala, wybierz się na nocne zwiedzanie zamku i jego podziemnych korytarzy. Nawet przewodnicy twierdzą, że łatwo natknąć się na zamkowego ducha…

Zamek i tereny przyległe są bardzo lubiane przez światek filmowy. Nakręcono tutaj wiele filmów i teledysków. W zamku znajduje ponad 50 pokoi, restauracja, a także sale balowe i konferencyjne, dlatego można tu świętować różne okazje 🙂

 

Gdzie zostawić autobus?
W okolicach murów zamku znajduje się płatny (15 zł) parking dla autokarów.

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz