Zapomniany pałac w Kruszewie

Opuszczone, niszczejące piękno. Pałac w Kruszewie wciąż czeka na kogoś, kto nie dopuści do całkowitej jego dewastacji. Położony we wsi Kruszewo, w gminie Ujście, w województwie wielkopolskim, około 70 km na północ od Poznania. Pałac i otaczający go park krajobrazowy graniczą z Puszczą Notecką.

Początek historii tego miejsca przypada na końcówkę XVIII wieku. Ówcześni właściciele hrabiowie Świniarscy założyli tu park krajobrazowy o powierzchni 7,5 hektara, a w jego centrum wybudowali pałac kryty strzechą. W czasie władania majątkiem, zdążyli pałac rozebrać i postawić kolejny.

Decyzja hrabiego Romana Świniarskiego (1870 rok) o zamianie ziemi kruszewskiej na dobra w okolicach Chodzieży spowodowała, że nowym właścicielem pałacu stał się Wallenberg. Jego zamysłem była całkowita zmiana nabytego miejsca, dlatego z pomocą mieszkańców Kruszewa i okolicznych wiosek, wyburzył dotychczasowe budynki i postawił nowy neorenesansowy pałac z charakterystyczną okrągłą basztą (ukończony w 1889 roku).

 

Pałac w Kruszewie schodySchody na pałacową basztę

Początek XX wieku to czas, w którym pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. W roku 1929 stał się siedzibą zakonu Misjonarzy Św. Rodziny i założono w nim niższe seminarium duchowne. Krótko przed II wojną światową, w roku 1938 w pałacu powstał nowicjat zakonny.

Wojna zupełnie zburzyła życie zakonne w Kruszewie. Wszyscy duchowni zostali przeniesieni do domu zakonnego w Kazimierzu Biskupim. Nowicjusze, którym nie udało się złożyć ślubów czasowych, wrócili w rodzinne strony.

Okupowany pałac spełniał po kolei wiele różnych funkcji. Był tu obóz przejściowy, dom matki i dziecka, szkoła NSDAP czy zakład ginekologiczny dla Niemek.

Przez pierwsze lata po II wojnie światowej pałac stał pusty. Duchowni powrócili tutaj w roku 1949, lecz tylko na trzy lata. W 1952 roku seminarium zostało zlikwidowane. Pałac znów stał się po kolei siedzibą różnych instytucji medycznych, z krótką przerwą na dom dziecka. Od lat 60 tych w pałacu znajdował się szpital pulmonologiczny.

 

Pałac w Kruszewie z lotu ptaka

Kruszewski Pałac z lotu ptaka w otoczeniu parku krajobrazowego

 

Misjonarzom Św. Rodziny udało odzyskać się ziemie dopiero w 1995 roku. Po 3 latach nowicjatu, duchowni postanowili sprzedać obiekt prywatnemu inwestorowi, Sławomirowi Kempie, którego marzeniem było utworzenie w pałacu kompleksu wypoczynkowego. Kilka lat ciężkiej pracy nie zakończyło się niestety pomyślnie. Dziś pałac stoi opustoszały i wciąż czeka na nowego właściciela…

Share on FacebookShare on Google+

Dodaj komentarz